LuxusníHiFi.cz  recenze Rotel sestavy řady 1570

Rotel sestavy řady 1570
  recenze     technické rady     poslechové studio     kontakty  

 Rotel sestavy řady 1570
Recenze Rotelů řady 1570     16. února 2016
   aneb CD přehrávač Rotel RCD-1570 vs digitální přehrávač (rádio+media) Rotel RT-1570 na zesilovači Rotel RA-1570 s reprobednami Bowers&Wilkins CM9 S2.

Pro mnoho zákazníků je skoro osudovou volbou, zda zvolit přehrávání sbírky CDéček nebo zda zvolit přehrávání sbírky hudby někde na disku, na mobilu, na internetu, případně poslouchat internetová rádia.

Rotel nabízí v řadě 1570 přístroje:
 RCD - CD přehrávač
 RT - digitální tuner

Oba umí přehrávat digitální hudbu. Jeden z nich tím starším způsobem z CDeček, druhý novějším z uložiště a navíc umí přehrávat digitální rádia a to jak internetová tak DAB. RT navíc umí být ve spojení s Rotel Remote iPhone App a přes Rotel Link pak může ovládat i další komponenty.Technika

  Sestava:
Rotel RT-1570
Rotel RT-1570 ve Studiu špalíček
Cena: 27 990 Kč

Rotel RCD-1570
Rotel RCD-1570 ve Studiu špalíček
Cena: 26 990 Kč

Rotel RA-1570
Rotel RA-1570 ve Studiu špalíček
Cena: 49 990 Kč

Bowers&Wilkins CM9 S2
Bowers&Wilkins CM9 S2 ve Studiu špalíček
Cena: 73 980 Kč

 
  Oba testované přístroje byly připojeny k velmi silnému tandemu Rotel RA-1570 + Bowers&Wilkins CM9 S2. Tento zesilovač s poctivými 120W do 8ohmů dokáže z těchto 3-pásmových reproduktorů dostat poctivý a dynamický zvuk.

Vše tedy záleží jen na tom, co mu umí tyto digitální přehrávače poslat. Výstupy CD přehrávače i vstupy zesilovače umožňuji rovněž symetrické zapojení, tuner pak byl připojen klasický přes cinche. Optimální kabeláž není problém ve Studiu Špalíček vyhledat.

Možnosti propojení pak jistí USB vstup přímo do zesilovače, který má vlastní převodník a umí přehrávat přímo z USB zařízení (ale toto už jsme dnes netestovali).
 Seznámení

Už první chvíle poslechu dávají tušit jaké jsou výhody a nevýhody CD vs Tuner. CDečko je opravdu rychle zapojené a snadno a přehledně vložím CDečko a hraji. Oproti tomu Tuner se pro budoucí rychlé a elegantní přehrávání musí chvilku nastavovat. Síť jsme zvolili LAN a připojení k Apple bylo také záležitosti vteřin. Následuje delší hraní s tím, co přehrát jde a co nejde, hodně záleží na tom, jak máte nastavené uložiště. Stejně tak hledání stanic na internetu je na delší dobu a občas člověk najde i hudbu v MP3 52kbps :-D - což už moc k poslechu není.

Další okamžiky testu už se soustředily spíše na poslech. Porovnávání CD a jiných digitálních zdrojů je překvapivě komplikovanější než porovnáváním LP vs CD. Je to tím, že rozdíly jsou menší, charakter zvuku je podobný a Tuner je silně závislý na kvalitě poskytnutých dat. K dispozici tak sice byly stejné skladby na CD i na disku, ale Tuner umí i lepší bitrate a tak je to pro něj nefér. Bohužel optimální zdroj pro Tuner a nějaké supr CD pro stejnou skladbu k dispozici nemám. A tak se pojďme zaměřit na celkový charakter obou přehrávačů.Pozorný poslech

Při delším a pozorném poslechu se projevily zejména výborné bedny s pevným zesilovačem. Sestava se snadno nechala přemluvit k pěknému a živému prokreslení středů na velmi pěkné úrovni. Vynikající integrovaný zesilovač Rotel RA-1570 a 3 pásmové reprobedny Bowers & Wilkins CM9 S2 lze s klidným svědomím doporučit. Vlastně by je měl mít doma každý a prohnat přes to vše, co doma vydává nějaké zvuky, od televize, přes gramofón až po písničku na mobilu.

Základ sestavy dvojice Rotel RA-1570 + Bowers & Wilkins CM9 S2 v tomto poslechu zcela stačil přístrojům RT a RCD 1570, snad by šlo pro zpevnění spodního pásma uvažovat ještě pevnější zesilovač, ale je otázkou, zda by to bylo rozumné finančně, protože první přístroj ve studiu Špalíček by byl až NAD c275bee a ten stojí 31 990Kč a ještě k němu musíte dokoupit předzesilovač. Takže bych sestavu takto považoval opravdu za vyrovnanou.

Pokud bych měl výsledný zvuk srovnat celkově, tak jedině oproti o řád dražším sestávám. Potom bychom se mohli bavit o ještě tvrdším projevu ve spodním pásmu, o detailnějším prokreslení středů a cinkavějších výškách - oproti digitální konkurenci. Případně o živějším projevu z gramofonu. Ale to je známá nekonečná spirála HiFi koníčku - za další zlepšení se většinou platí dvojnásobek.

Při srovnání s cenově přiměřenou konkurenci patří přístroje Rotel ke špičce právě svou snahou o vyrovnaný projev. Je tedy možné, že ta či ona značka je v tom či onom lepší, ale většinou za to zaplatí někde jinde dvojnásobně. Naopak vývoj v oboru způsobuje, že rozumná konkurence má relativně velmi podobný projev s jen jemnými nuancemi. Takové drobné nuance se dají popsat pouze při přímém srovnání na konkrétní sestavě a s konkrétní skladbou. Ale pro vlastní zkušenost je lepší nechat si doporučit pár značek a ty si osobně zkusit na te své hudbě. A Rotel i Bowers & Wilkins patří mezi značky, které si před nákupem poslechnout prostě musíte.
Tak RT nebo RCD?

Vlastně celou dobu shrnuji projev RCD i RT do jednoho, pojďme se tedy podívat na to, co v tomto testu hrálo lépe. A odpověď vlastně z toho mého přístupu i vyplývá - charakter je velmi velmi podobný. CD přehrávač RCD-1570 podává vyrovnanější výkon, RT-1570 silně závisí na tom, co do něj pošleme.

Osobně bych za vítěze po 3 hodinách poslechu prohlásil přeci jen CD přehrávač. Zdál se mi jistější, projev méně kolísal a středy se tak daly klidněji poslouchat. Skoro bych řekl, že středy byly analogovější. Na basech, ani na výškách bych kategorické rozdíly nevnímal. Celkový projev je u obou v pohodě a jde poznat, že máte doma HiFi a ne šunt z Tesca. CD přehrávač Rotel RCD-1570 byl v tomto testu o kousek více Hi-Fi, než RT-1570. Je možné, že někdo, kdo si vyhraje s soubory na disku a internetovém připojením, by i z RT-1570 dostal to samé.

Teoreticky předpoklad by k tomu byl, oba používají stejný Wolfson premium 24-bit/192kHz Digital to Analogue Converter. Ale prakticky tam bude jiné zapojení. Jiný zdroj proudu. A jiné rušení od dalších obvodů. A hlavně - jiný předzesilovač. O tom se ostatně můžete přesvědčit na obrázcích ze stránek Rotel.
(ps. Způsob použití operačních zesilovačů i kondenzátorů a přehlednost desek určuje tyto přístroje za vhodné k tuningu! pps. Což Vám žádný výrobce nedoporučí a samozřejmě okamžitě přicházíte o záruku)

Ze zvuku je vidět, že čím dál tím více producentů HiFi spoléhá na čím dál tím lepší převodníky a operační zesilovače. Zapojení spolu se slušnými kondenzátory a promyšlenou architekturou zapojení, přináší zvuk, který by pár let dozadu stál trojnásobek ceny. Samotný pohled na prosté a účelné zapojení moderních digitálních obvodů na propracované analogové části jasně ukazuje, proč tyto přístroje stojí víc a proč hraji o tolik lépe. Určitě se vyplatí do takových přístrojů investovat a neničit si život nekvalitou.
Reprobedny a zesilovač

Pojďme se ještě pozastavit nad, jen tak mimochodem, chválenými stroji Rotel RA-1570 a Bowers&Wilkins CM9 S2. Dohromady, spolu s odpovídající kabeláži, představuji opravdu silný základ Vašeho domácího ozvučení.

Začněme vynikajícím Rotelem RA-1570. Je to zesilovač značky Rotel ve středu jejich nabídky, obsahuje spoustu vychytávek Rotel, které dříve patřily jen do jejich špičkových modelů. Obsahuje USB vstup, opět s převodníkem Wolfson premium 24-bit/192kHz Digital to Analogue Converter. Má i Moving magnet phono input pro připojení gramofonu. Další 4 cinch linkové vstupy, jeden balanced vstup a výstup Pre Out pro připojení koncového zesilovače, což umožňuje BiAmp zapojení.

Všechny tyto možnosti, promyšlená architektura zapojení (opět chytrá kombinace moderních digitálních a poctivých analogových obvodů), dojem dělající vzhled obvodů, ale i samotného přístroje - to vše je jen předehra k tomu hlavnímu, a to k tomu, že to dobře nejen vypadá, ale i hraje. A to není v dnešní době samozřejmost. Klidně Vám vyjmenuji 10 zesilovačů s lepšími číselnými parametry, které prostě hrají hůř. Není problém dosáhnout v technice nějakých čísel, problém je, aby to i hrálo, jak má v celém spektru a ve všech dynamických okamžicích a to na té velké úrovni (síla a důraz) i na té mikro úrovni (propracování všech detailů a rychlá kontrola nad reprobednami). To vše Rotel RA-1570 zvládá velmi dobře a ukazuje, že má sílu kontrolovat i 3 pásmové bedny. Samozřejmě by mu to šlo lépe, kdyby mu s basy pomáhal koncák, ale to je zase o ceně. Výhodou zde je, že koncák se dá dokoupit a zapojit třeba až za rok. Nebo z druhé strany volbou jednodušších bedýnek, by zvuk zase byl jiný.

Reprobedny Bowers&Wilkins CM9 S2 jsou malé třípásmové sloupky. Jsou to jedny z těch nenápadných bedýnek, které hrají tím lépe, čím lépe je ovládáte. Nevýhodou je ta náročnost na ovládání, výhodou je, že k ním můžete připojovat lepší a lepší zesilovače a ony se budou dále a dále zlepšovat.

V tomto testu je ovládá zesilovač Rotel RA-1570 za cca 50 000 Kč a můžu Vám říct, že zesilovač podobných kvalit je pro takové reprobedny rozumný základ. Při slabším zesilovači byste mohli mít pocit, že reprobedny nejsou moc rytmické a rychlé. Naopak, pokud byste na ně připojili Rotel RA-1570 i s koncákem RB-1590 tak budete žasnout, co se dá z tak malých bedýnek "vyrazit".

Bowers&Wilkins u modelu CM9 S2nic nepodcenil a je kupodivu, kolik technologii z kdysi astronomicky drahých modelů do tohoto modelu dokázal začlenit. Jejich názvy jsou tak exotické, že je prostě ocituji:
1x o25mm (1 in) Decoupled Double Dome aluminium high-frequency
1x o150mm (6 in) woven Kevlar® cone FST midrange
2x o165mm (6.5 in) paper/Kevlar® cone bass
Kdo se o Bowers&Wilkins zajímá, ten ví, jak se tyto technologie postupně propadaly a upravovaly pro použití v levnějších reprosoustavách.

V této sestavě jsou tyto reprobedny zcela dostatečné a všude mají svůj kousek rezervy. Výšky i středy by uměly podat ještě lépe než připojené digitální přístroje a tak se nebojí připojení jiných zdrojů zvuku - třeba gramofónu. A basová část se zase nebojí zapojení dalších watů i proto mají bedny vstup připravený pro BiAmp (zapojení dalšího koncového zesilovače pro basovou část).
Kabely a to okolo

Kabely jsou vždy samostatná kapitola. A určitě je nejlepší si ze začátku nechat poradit, případně použit stávající, kterou máte doma.

Další kabely pro sestavu je určitě lepší kupovat, až po důkladném seznámení se se zvukem Vaši nové sestavy. Proto i v tomto testu jsem kabely neřešil a nechal si ve studiu Špalíček prostě připojit "něco odpovídajícího". Zapojovat do této sestavy kabely za desítky tisíc by nebylo ekonomicky výhodné.

K zapojení jsou v této sestavě asi 3 důležité prvky:
1. zesilovač i bedny umožňuji BiAmp zapojení (po dokoupení koncového zesilovače),
2. CD i zesilovač umožnují Balanced propojení (pro někoho může být důležité),
3. zesilovač umožňuje přehrávání z USB disku.Závěr

Co říct závěrem? Reprobedny a zesilovač můžu jedině doporučit, bude to pro Vás bezpečný a slušný základ, který Vám vydrží klidně 10 let. Jednoduchost zapojení navíc zaručuje, že nemusíte updatovat po každé změně nějakého formátu.

A jak se rozhodnout mezi tunerem a CD přehrávačem? Na rovinu a přímo, pokud o sestavě přemýšlíte v prvé řadě kvůli zvuku, pak CD přehrávač. Pokud je pro Vás důležitější přístup k hudbě, tak se rozhodněte podle toho, kde máte hudbu uloženou. Přímo chybu nejde udělat ani s jedním přístrojem.


Facebook