LuxusníHiFi.cz  recenze recenze Bowers & Wilkins cm10

recenze Bowers & Wilkins cm10
  recenze     technické rady     poslechové studio     kontakty  

 recenze Bowers & Wilkins cm10



Bowers & Wilkins CM10
Přinášíme Vám první recenzi v Novém roce , tentokrát ji pro Vás připravil Martin ( Hifi Passion )

Bowers & Wilkins CM10 - 3 pásmové luxusní HiFi reprobedny - horká novinka v nabídce firmy Bowers & Wilkins je nyní k poslechu v HiFi Studiu Špalíček. Ač ještě nejsou plně rozehrané, neodolal jsem a zapojil je s relativně odpovídající sestavou a vrhl jsem se hned do poslechu.

Zapojena byla následující kvalitní HiFi sestava:
Bowers & Wilkins CM10 cca 98 780Kč
Bowers & Wilkins CM10 na LuxusníHiFi.cz
Bowers & Wilkins CM10 na bowers-wilkins.eu
3-pásmová basreflexová reprosoustava
1x 25mm výškový s dvouvrstvou aluminiovou membránou,
1x 150mm středotónový FST™ s tkanou Kevlarovou® membránou,
3x 165mm basový s membránou papír/Kevlar®
Dělící frekvence 350Hz, 4kHz
Frekvenční rozsah 45Hz - 28kHz ±3dB v referenční ose
Citlivost 90dB spl (2.83V, 1m)
Jmenovitá impedance 8ohm (minimum 3.1ohm)
Výška 990mm (bez podstavce či nožiček)
Šířka 200mm (bez podstavce)
Hloubka 364mm (včetně mřížky a terminálů ale bez podstavce)
Hmotnost 33,5kg

NAD c546bee cca 15 390Kč
NAD c546bee na na LuxusníHiFi.cz
NAD c546bee na nadelectronics.com
CD přehrávač s USB portem

NAD c165bee cca 24 990Kč
NAD c165bee na LuxusníHiFi.cz
NAD c165bee na nadelectronics.com
Stereo předzesilovač s phono vstupem

NAD c275bee cca 32 990Kč
NAD c275bee na LuxusníHiFi.cz
NAD c275bee na nadelectronics.com
Stereo koncový zesilovač
2 x150W do 8 ohmů

Bowers & Wilkins CM10 představení

Bowers & Wilkins CM10 jsou nejvyšším zástupcem řady CM a obsahuji veškeré technické vychytávky určené pro tuto řadu. Reprosoustavy CM10 již tvoří jakýsi přechod mezi řadou CM a referenční řadou 800. Jsou totiž osazeny unikátním vysokotónovým reproduktorem s aluminiovou membránou, vyztuženou karbonem. Jedná se o technologii, které byla prvně použita u velmi úspěšného modelu PM1. Tento reproduktor je uložen v samostatné ozvučnici umístěné na vrcholu reprosoustavy.



Z řady 800 je převzato rovněž upevnění středotónového FST reproduktoru s Kevlarovou membránou - není k ozvučnici klasicky přišroubovaný po svém obvodu, ale ve specielním uložení jej drží závitová tyč, uchycená k zadní stěně ozvučnice. Díky tomu je přechod nežádoucích vibrací omezen na minimum. O dynamický bas se pak starají hned tři basové reproduktory s papíro-kevlarovými membránami.

Povrch ozvučnice je opatřen pravou dřevěnou dýhou a mimo dvou přírodních úprav lze volit také elegantní černý "klavírní" lak či polomatnou bílou. Lak je vždy extrémně elegantní a hluboký.

Řada CM obsahuje rovněž centr CM Centre 2, regály CM 5 a subwoofer ASW 10CM, takže si můžete snadno složit i velmi kvalitní domácí kino. Uvidíme, zda časem přijdou i regály a centr se samostatnou „kapličkou“ pro výškový reproduktor.

Nižší model CM9 za cca 64 580Kč nemá výškač v samostatné kapličce a pro basy má jen dva reproduktory.

První dojem

Jako vždy jsem přehrál volně několik CD, namátkou i WASP The Crimson Idol a Hapka+Horáček a jejich CD Ohrožený Druh a pár dalších. Co jde poznat ihned, jsou opravdu vynikající výšky, ty jsou opravdu bezkonkurenční. Je pravdou, že opravdu kvalitní výšky nabízí i konkurence, přesto tyto „napůl diamondy“ jsou trochu jiné. Určitě doporučuji si je osobně poslechnout. No a z kvalitních výšek se samozřejmě odvíjí pevně prokreslený prostor.



CD přehrávač NAD c546bee je nyní vrcholem klasické „černé“ nabídky NAD Electronic v CD přehrávačích. NAD c565bee se přestal vyrábět a tím NAD definitivně rozhodl onen starý souboj, zda je lepší dravější c565 nebo muzikálnější c546. M-kový CD přehrávač zase už nemá analogový výstup. Nyní tedy opravdu NAD c546 představuje vrchol. A přesto bych doporučil si k těmto reprobednám pořídit zdroj,který jím dodá více detailu a údernosti - určitě se to vyplatí si připlatit.

NAD c165bee je vynikající předzesilovač s vyváženým a pevným zvukem, s charakterem rozkročeným mezi rytmičnosti, dynamikou a muzikalitou. NAD c165bee se o dost posunul proti model NAD c162 a můžu ho vřele doporučit jako základ i pro takto náročnou sestavu.

NAD c275bee se 150 Waty snadno rozhýbal i tyto větší bedny a doloval z Bowers & Wilkins CM10 dostatečný rytmus i pevné basy.

TIP: Tato sestava (NAD c165 + c275) navíc umožňuje jeden skvělý upgrade. Pokud přepnete NAD c275 do můstkového zapojení, dostanete zněj více než 300W a téměř absolutní kontrolu nad reprobednami - stačí časem (anebo hned) dokoupit druhý NADc275. Toto můžu doporučit z vlastní zkušenosti. Funkce zapojení do můstku dělá z c275 číhající bestii. Doma to takto provozuji a basy co z beden dostávám jsou pevné, ohraničené a to velmi, velmi hluboko. Ve finále hraji takto mnohem více, než co předvádějí ve studiích a na výstavách.

testovací CD

Pro test sloužily pro nás už klasické nahrávky:
Eagles - Hotel California - Hotel California: vlastně jen pěkná písnička, ale poctivě nahraná. Na TOP sestavě mi drásá city a dojímá mě, na horších sestavách mě nudí. Navíc nezvykle tvrdě a zněle nahraný kopák se nachází dost hluboko, takže levné sestavy ho nezahraji. Tedy pro mě rychlý test.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again): také relativní novinka a opět, na středně dobrých sestavách umí dojmout, zároveň testuje kontrolovanost výšek a jejich kultivovanost.

Nohavica - Divné století - planu: pomalý těžký zvuk s několika detaily. Dobře se kontroluje schopnost sestavy zahrát kontrolovaně hlubší pasáže, udržet zobrazeni prostoru a vykreslit vyšší tóny. Spodní linka má pevnou a tvrdou konturu, kterou spousta sestav rozbředne do měkkého bručení a některé ji dokonce vůbec nezahrají. To, že už nazpaměť znám znění nástrojů na TOP ENDových sestavách je obrovskou výhodou.

Patricia Barber - Modern Cool - You & The Night & The Music: podobné vlastnosti jako Nohavica, basa jde níž a ženský hlas dá vyniknout středům. Opět už znám nazpaměť.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line: rytmická písnička, pěkně nahraná. Dokáže prověřit, zda sestava nenafukuje zvuk, nezpomaluje ho a nechá do prostoru vyniknout i malé detaily. Skladba musí znít vzdušně, úderně a přirozeně.

Metallica - St. Anger - St. Anger: mnohými jako test zatracována. Ovšem ohromné množství informací v zahuštěné formě sakra prověří schopnost sestavy hrát nejen rozlišeně a přesně, ale také zvládnout to rychle. Kdo tuto skladbu neslyšel na TOP sestavě, může ji považovat za nesmyslný hukot. Kdo ji slyšel na TOP sestavě, ví, že to je dobře rozlišená skladba, s dobře vykresleným prostorem a spoustou hudebních informací.

Bowers & Wilkins CM10
Douška: Vždy mějte na mysli, že test probíhá vzhledem k ceně! Podobná chvála na bedny za míň je tak míň a naopak ;-)



Eagles - Hotel California - Hotel California: Sestava předvádí od prvních okamžiků, že umí chodit hodně hluboko. Ihned zaujmou velmi kvalitní výšky, ty si člověk užije zejména v hlase zpěváka.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again): Skladba postavena na výškách je pro „polo diamondy“ snadné, zároveň se ukazuje, že výšky ač nápadné, rozhodně nejsou přespříliš ani nezní kovově - jsou prostě jen dobré.

Nohavica - Divné století - planu: Tato skladba jasně ukázala, jak kvalitní výšky dokážou vykreslit detaily i pomoct s lokalizaci nástrojů. Zároveň se Bowers & Wilkins CM10 nelekly pevných spodků a zahrály vše, co na tomto CD je.

Patricia Barber - Modern Cool - You & The Night & The Music: I Bowers & Wilkins CM10 se drží kvality a zahraje basy „jen kam dosáhnou“, ale za to dobře a posluchač bude spokojený. Opět exceluji skvělé výšky, které dají vyniknout všem detailům nahrávky.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line: Sestava si umí bouchnout a předvádí hluboký zvuk - opět v kombinaci s velmi zajímavými výškami. Reproduktorům jde velmi dobře vytvořit garážovou atmosféru. Rocku se bedny určitě neleknou.

Metallica - St. Anger - St. Anger: Rytmika a těžký zvuk. Frekvenční rozsah zvládnou tyto moderní reprobedny velmi snadno. Tato skladba nejde dost hluboko, aby reprobedny dostala do rozpaku. Kvalitní výšky dokážou pěkně vytáhnout hlas zpěváka.


závěr:

Bowers & Wilkins CM10 jsou velmi elegantní a velmi kvalitní (a kvalitně vypadající) reprobedny, které obsahuji moderní a propracované technologie. Tyto technologie se postupně propadají z mnohem dražších modelů a tak umožňuji vychutnat si kvalitní zvuk za velmi rozumnou cenu.

Recenzi pro Vás připravil Martin Kopřiva ( Hifi Passion )

galerie: