LuxusníHiFi.cz  recenze McIntosh a Bowers & Wilkins

McIntosh a Bowers & Wilkins
  recenze     technické rady     poslechové studio     kontakty  

 McIntosh a Bowers & Wilkins

Špičkové HiFi, HighEnd - aneb jak si zkazit den.

Je až nechutná ta arogance a nadřazenost těchto přístrojů, když už při zapojování tušíte, že tam bude vše a zase perfektní. A pak to zapojíte a ono to prostě perfektní je. Oba přístroje nahrazují ono šetřivé - "uděláme to jednoduše, úsporně a kvalitně", arogantním - "dáme tam vše, všechno ošetříme, všechno půjde přepínat a protože na to máme, tak to uděláme tak kvalitní, že to bude nejlepší". A ono opravdu je. Opravdu perfektní, prostě HIGH END.
Zapojena byla následující HiFi sestava:

McIntosh MA8900 ve Studiu Špalíček
Cena: 226 990 Kč

Zesilovač McIntosh MA8900, jako první z integrovaných zesilovačů nové generace nabízí výstupní výkon 200W na kanál a kombinuje spoustu nových funkcí s legendárním zvukem McIntosh.
• 2x 200 W výkon
• Nový typ chladičů McIntosh Monogrammed Heatsinks™
• Díky technologii McIntosh Output Autoformer je výkon plně k dispozici všem typům reprosoustav, ať již mají impedanci 8, 4, nebo 2 ohmů.
• 5ti pásmové tónové korekce
• Vyjímatelná digitální deska umožňující budoucí upgrade
• Zabudovaný 8mi kanálový D/A převodník pracující v Quad Balanced režimu
• Up-sampling na 32 bit / 192kHz
• Koaxiální a optické digitální vstupy
• USB vstup (asynchronní 2.0)
• Phono předzesilovač pro MM i MC přenosku
• Symetrické i nesymetrické analogové vstupy
• Sluchátkový výstup s předzesilovačem a technologií Headphone Crossfeed Director (HXD®)
• Funkce PassThru pro začlenění do multikanálových systémů
• Precizní ručičkové indikátory výkonu
• LED Fiber Optic podsvíceníBowers & Wilkins 804 D3 ve Studiu Špalíček
Cena: 239 990 Kč

3-pásmové basreflexové sloupové reprosoustavy kompaktních rozměrů. Díky dvěma basovým reproduktorům se 165mm membránami typu Aerofoil a basreflexu s technologií Flowport dokáže tato reprosoustava produkovat hluboké a přesné basy, aniž by zabírala v místnosti příliš místa. Nezaostává však ani zbytek zvukového spektra – díky středotónovému reproduktoru s technologií FST a 130mm membránou typu Continuum i vysokotónovému reproduktoru s 25mm diamantovou membránou, vybavenému technologií Nautilus.
1× 25mm vysokotónový s diamantovou membránou
1× 130mm středotónový FST™ s Continuum membránou
2× 165mm basový s Aerofoil membránou
Frekvenční pásmo 20Hz až 35kHz
Frekvenční rozsah (+/-3dB od referenční charakteristiky) 24Hz až 28kHz
Citlivost (v ose při 2.83Vrms) 89dB SPL (2.83Vrms na 1m)
Jmenovitá impedance (min) 8 ohm (minimum 3.0 ohm)
Výška: 1180mm (bez nožiček)
Šířka: 340mm
Hloubka: 480mm
Hmotnost 33kg
ceny v tomto článku platí v okamžiku vzniku tohoto článku
 McIntosh MA8900 Integrated Amplifier
"Ono se tam prostě něco napojí, do ruky se vezme Apple a ono se to digitálem nějak pošle do McIntoshe, ne spíše do pána MCINTOSHE." A ten to vezme pevně do ruky a přehraje. A přitom je to "jen" integrovaný zesilovač. No, zase ona ta "integrovanost" je u McIntoshe spíše jen usazení na jednu podložku a zabalení do jedna krabice při přepravě, ale já stále vidím 5 plně oddělených masivních šasí. A přitom to přece ani neplní to pravidlo o poměru ceny zesilovače a reprobeden a má to "jen" 200 W ...

... a přesto to hraje jako z praku. Lehce, s nadhledem, kde je třeba tak tvrdě a důrazně, ani rychlým detailům se to nebrání a to vše bez zabarvení, neskutečně čistě. Ale pozor, tím nemyslím špatně, protože, když tam dáte něco, kde to zabarvení a atmosféra být má - tak ono tam sakra je.
Bowers & Wilkins 804 D3
A reprobedny předvádějí podobnou písničku - prý malý sloupek, ALE:
- vysokotónový měnič je s diamantovou membránou v samostatném odlitku,
- středový měnič je "něco nějak, aby to hrálo" (FST™ s Continuum membránou) a tak je pevný a rychlý,
- k tomu dva basáky se speciální Aerofoil odladěné s bassreflexem.
A zase - ono to hraje! Ano, my fajnšmekři víme, že s většími basáky modelu 800 je to ještě lepší, o chlup důraznější. Ale frekvenční pásmo 24Hz až 28kHz mluví samo za sebe - a je to tam.
Zvuk
Celkově sestava McIntosh MA8900 Integrated Amplifier + Bowers & Wilkins 804 D3 není tak nijak zamýšlená jako nějaké doporučení pro tuto kombinaci (i když proč ne, že?), je to spíše a prostě poslech sakra kvalitních produktů, poslech zcela samozřejmý, kdy se můžete uvolnit a prostě jen poslouchat hudbu. A v tomto případě hlavně ohodnotit novinku - integrovaný zesilovač McIntosh MA8900.Pro test sloužily pro nás už klasické nahrávky:
Eagles - Hotel California - Hotel California: Vlastně jen pěkná písnička, ale poctivě nahraná. Na TOP sestavě mi drásá city a dojímá mě, na horších sestavách mě nudí. Navíc nezvykle tvrdě a zněle nahraný kopák se nachází dost hluboko, takže levné sestavy ho nezahraji. Tedy pro mě rychlý test.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again): Opět, na středně dobrých sestavách umí dojmout, zároveň testuje kontrolovanost výšek a jejich kultivovanost.

Nohavica - Divné století - planu: Pomalý těžký zvuk s několika detaily a atmosférou. Dobře se kontroluje schopnost sestavy zahrát kontrolovaně hlubší pasáže, udržet zobrazeni prostoru a vykreslit vyšší tóny. Spodní linka má pevnou a tvrdou konturu, kterou spousta sestav rozbředne do měkkého bručení a některé ji dokonce vůbec nezahrají. To, že už nazpaměť znám znění nástrojů na TOP ENDových sestavách je obrovskou výhodou.

Patricia Barber - Modern Cool - You & The Night & The Music: Podobné vlastnosti jako Nohavica, basa jde níž a ženský hlas dá vyniknout středům. Opět už znám nazpaměť.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line: Rytmická písnička, pěkně nahraná. Dokáže prověřit, zda sestava nenafukuje zvuk, nezpomaluje ho a nechá do prostoru vyniknout i malé detaily. Skladba musí znít vzdušně, úderně a přirozeně.

Metallica - St. Anger - St. Anger: Mnohými jako test zatracována. Ovšem ohromné množství informací v zahuštěné formě sakra prověří schopnost sestavy hrát nejen rozlišeně a přesně, ale také zvládnout to rychle. Kdo tuto skladbu neslyšel na TOP sestavě, může ji považovat za nesmyslný hukot. Kdo ji slyšel na TOP sestavě, ví, že to je dobře rozlišená skladba, s dobře vykresleným prostorem a spoustou hudebních informací.


Pečlivý poslech.

Metallica - St. Anger
Velmi znám tuto skladbu a tak mě u McIntoshe vždy první dostane ta čistota, neslití a propracování každého tónu, jako by se čas pro McIntosh zpomalil a to rychle tempo zvládá, jako řidič formule 1 své civilní auto - s přehledem. Skladba má atmosféru, zní správně naštvaně. U těchto přístrojů už ani není vhodná na testování - prostě je zahrána jak má být. V této cenové kategorii už umím posuzovat nejlíp jen podání a sílu a údernost basů, ostatní nuance jsou mezi jednotlivými McIntoshi už na mě malé.

Eagles - Hotel California - Hotel California
Tato skladba má v sobě jistou HiFi past. Jednodušší sestavy to zahrají jako pomalý rokec a ty lepší jako dojemnou a smutnou záležitost plnou citu. Kdo tuto skladbu nezná, bude spokojený s rozsahem a údernosti, hlas zní pěkně. Zde opět jedou emoce na plno, až mě to dostalo. Člověk si vychutná i umění muzikantů.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again)
Tuto skladbu používám na překontrolování výšek, zda neprodukuji zvuky, které by první zněly zajímavě, ale po čase by mohly být otravné. To B&W díky super výškačům v super konstrukci zvládá bravůrně a McIntosh jim to rozhodně nezkazí - naopak spíše bych řekl, že s ním se dokazuje, že diamantovost není vůbec na škodu v podání citů ve skladbě.

Nohavica - Divné století - Planu
Pomalá jednoduchá skladba, zde nemá co "zkoušet" i zde je sestava lepší než nahrávka a tak do sebe zase jen vstřebám referenční podobu této skladby.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line
Špičková rytmika, neskutečná údernost. HIGH END Vás dostane do kolen. Na druhou stranu bych s touto skladbou asi nejlépe ocenil větší a dražší B&W a silnější McIntosh. Ano, HiFi je opravdu nekonečný běh ...
Závěr
Závěrem se vrátím k úvodu - je to arogance peněz, protože, když máte toho půl miliónu (a necháte si dobře poradit), tak to jen tak plácnete do obyváku a hrajete x-krát líp než my všichni HiFisti s vymazlenýma sestavičkama za zlomek ceny. Jak říká klasik: "O tom se dá polemizovat, o tom se dá hádat, ale to je asi tak vše, co s tím uděláme". A proto ten zkažený den, když jen tak plácnete na podlahu půl mega a ono to hraje a hraje to perfektně. A ještě víte, že i zde se dá ještě vybírat a ladit. Prostě HiFi umí být pro HiFisty nekonečný příběh. A zde se ukazuje, že pro informovaného člověka s rozpočtem to naopak může být rychlé a přitom ultimativní řešení.

Na druhou stranu jsem si velmi rád poslechl novinku McIntosh MA8900 na mě už dobře známých reproduktorech Bowers & Wilkins 804 D3. Takový poslech je vždy zážitkem a nový zesilovač ukazuje, že i v této cenové se dá pomalu zlepšovat a tím vlastně zlevňovat. McIntosh MA8900 lze bez obav připojit i k dost drahým a náročným reprobednám. A co si budeme povídat - zapojení integrovaného zesilovače je, oproti předzesilovači s dvěma koncáky, úleva, jak co do financí, tak co do komplikovanosti zapojení a v neposlední řadě i úleva v nároku na kabeláž.Ale, nakonec přeci jen - den si zkazit nenechte:
skupina A ať si skočí do Špalíčku pro nějaký McIntosh a B&W
a my ostatní (skupina B) si pustíme nějakou pěknou desku na naších komornějších sestavách, které také umí potěšit.McIntosh MA8900 doporučuji vyzkoušet!
Facebook